Jak se starat o mušelín, aby co nejdéle vydržel

Mušelín neboli gázovina má bohatou historii, která sahá až do středověku, konkrétně do dalekého Egypta. Již tehdy se mušelín hojně využíval pro své typické vlastnosti, jako je pevnost, ale zároveň díky přírodním vláknům a otevřené vazbě také prodyšnost. Stejně tak tehdy i dnes je praktickou výhodou mušelínové tkaniny, že velmi rychle schne a díky své struktuře není potřeba mušelín žehlit, což ocení jistě každý z nás. Jak ale o mušelín pečovat, aby nám produkty z něj co nejdéle vydržely? To se dočtete v následujícím článku, tak pojďme na to.

Péče o mušelín s logem decotery

 

Jak pečovat o mušelín


I když je péče o mušelín velmi snadná, je přesto důležité se o něj správně starat, aby si produkty z mušelínu co nejdéle zachovaly svůj původní vzhled a jeho typické vlastnosti. Nejprve si pojďme říct pár informací o správném praní.

  • Produkty z mušelínu je ideální prát ručně ve studené vodě, ne vždy však studená voda při větším znečištění vypere veškeré nečistoty. V těchto případech vyperte mušelín naruby, se zapnutými zipy nebo knoflíky a to při teplotě maximálně na 30 °C a na nižší otáčky. Pokud byste mušelín prali při vyšších teplotách, může dojít k jeho nevratnému sražení, což nikdo z nás jistě nechce. 
  • V případě, že se vám podaří praním mušelín přeci jen trochu srazit, můžete ho zkusit rozžehlit. Sice díky žehlení lehce ztratí svojí typickou strukturu, ale podaří se vám tím látku o něco více natáhnout. 
  • Pokud máte k dispozici sáčky na jemné prádlo, doporučujeme je pro praní mušelínu pravidelně využívat. Díky tomu zabráníte potrhání vláken a produkty z mušelínu vám o to déle vydrží.
  • Při volbě pracího prostředku se nám osvědčily jemné prací prostředky, ideálně s co nejvíce složkami přírodního původu, které jsou šetrné nejen ke gázovině, ale také k vaší pokožce. Obzvlášť pokud používáte mušelínové oblečení či jiné produkty na dennodenní bázi a látka je v častém kontaktu s vaší pokožkou je výběr pracího prášku důležitý, avšak často podceňovaný.
  • Produkty z mušelínu perte ideálně samostatně nebo s podobnými typy materiálů a barev, aby nedošlo k obarvení vašich oblíbených kousků.
  • V neposlední řadě gázovinu nikdy nebělte a chemicky nečistěte, jelikož tím nenávratně narušíte barevnost mušelínu. 

Péče o mušelín se štítkem s pracímy symboly

 

Sušení a následná péče o mušelín


Pokud budete mušelín správně prát, je neméně tak důležité se zaměřit i na správné sušení a následnou péči. V článku se proto zaměříme na další kroky v péči o mušelín, které je důležité dodržovat, pro jeho co nejdelší životnost. 

  • Jakmile mušelín podle správného postupu vyperete, nechejte ho vyvěsit a proschnout ideálně na plocho, a to proto, aby nedošlo k vyvěšení, například rohů po kolíčkách na prádlo.
  • Mušelín není doporučeno sušit v pračce, jelikož by proces sušení mohl vést k vyšší srážlivosti, než je u mušelínu běžná.
  • Mušelín po proschnutí není potřeba žehlit, protože díky své typické struktuře vytváří pomačkaný efekt a žehlením by se tento efekt ztratil.
  • Pokud chcete mušelín i přesto vyžehlit, žehlete ho na nízký stupeň, aby se nespálila vlákna a nepoužívejte napářku.
  • Stejně tak, jako většina látek má i mušelín určitou míru srážlivosti, která se může u různých typů a barev mušelínu lišit. Nejčastěji se uvádí srážlivost do 5 %. Mušelín je charakteristický v tom, že se vypráním nepatrně srazí, ale díky používání nebo nošení se gázovina opět lehce natáhne a vrátí do původních rozměrů.

Ačkoliv je mušelínová tkanina jemná, lehká a nadýchaná, tak její struktura je dostatečné pevná, aby vydržela časté praní. Z tohoto důvodu se tento typ látky využívá na produkty pro děti jako jsou pleny, bryndáky a další jiné podobné produkty, které jsou vystaveny častému praní a nečistotám. Navíc nepopsatelnou výhodou mušelínu je, že s každým dalším praním stává víc a víc měkký a příjemný na dotek. Mušelín je navíc hypoalergenní, šetrný k pokožce a absorbuje vlhkost, což ho činí ideální volbou pro různé použití, od péče o miminka až po dekorativní prvky do domácnosti, jako jsou například dekorační povlaky na polštáře či mušelínové ubrousky.